(KOSMedya – 8 Ağustos 2019)

Kuzey Ormanlarının İstanbul kesimindeki taş ocakları havadan görüntülendi. Kuzey Ormanlarının Göktürk kesimindeki taş ocağının adım adım ormana yayılışı uydu fotoğraflarından görülebiliyor. Kuzey Marmara Otoyolu projesi ile bölünen orman ekosistemi içinde kalan bölgelerde, taş ocakları büyük bir tahribat yaratıyor.

İHA’dan Ahmet Faruk Sarıkoç’un haberine göre, Kuzey Ormanlarının İstanbul kesiminde, ormanların büyük bir kısmını yok eden taş ocaklarının son durumu havadan görüntülendi. Görüntülerde küçük bir alanda başlayan çalışmaların yıllar içerisinde büyüdüğü ve taş ocaklarının çevresinde bulunan ormanlık alanın büyük bir kısmının yok edildiği gözlendi.

Havadan çekilen görüntüler yemyeşil ormanların içerisindeki taş ocaklarına dikkat çekti. Taş ocağının orta ve en derin kısımlarında ise göletler oluşuyor. Taş ocaklarındaki patlatmaların doğal dengeyi, su yollarını ve çatlak mağara sistemini bozduğu belirtiliyor.

Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği, Marmara Bölgesi’nde yer alan Kuzey Ormanlarının mutlak korumaya almasını, her türlü rant ve yağma projesine derhal kapatmasını talep ederek  Cumhurbaşkanlığı’na hitaben bir  ‘Muhafaza Et’ başlıklı bir kampanya başlatmıştı.