(KOS Medya – 14 Ağustos 2019)

Kuzey Ormanları Savunması, ülkenin dört bir yanında omanları yok eden yangınlara ilişkin olarak, Bakanlığın “orman yangını alarmı” ilan etmesini, teşkilatların güçlendirilmesinden yeni bir “Orman Muhafaza Yasası” hazırlanmasına kadar bir dizi önlemi ivedilikle hayata geçirmesini talep etti.

Ülkemizde iklim krizinin de etkisiyle her gün onlarca orman yangını çıkıyor. Özellikle son yıllarda iktidarın ilgili alanlardaki yasa değişiklikleri ve “kent ormanı”, “millet bahçesi”, “tabiat parkı” gibi ormanları mesire işletmelerine çeviren uygulamaları ormanlarımızı savunmasız bıraktı.

Gerek uzmanların gerek Kuzey Ormanları Savunması’nın defalarca belirttiği gibi, Tarım ve Orman Bakanlığı “orman yangını alarmı” ilan edip bir dizi önlemi ivedilikle hayata geçirmelidir.

Kuzey Ormanları Savunması ayrıca şu taleplerde bulundu:

– Orman ve itfaiye teşkilatları güçlendirilsin, uçak filosu edinilsin.

– Ormanı savunmasız bırakan düzenlemeler iptal edilsin, yeni bir “Orman Muhafaza Yasası” hazırlansın.

– Ormanda ateş yakmak yasaklansın, cezalar ağırlaştırılsın.

Kuzey Ormanları Savunması’nın orman yangınlarına dair talep ettiği ayrıntılı çözümler ve önlemler şöyle:

1. Yangınların arttığı kritik aylarda orman deneyimi üst seviyeye çıkarılmalı, kritik orman alanları gerekirse girişe kapatılmalıdır (ki bu uygulama kimi alanlarda yapılmaktadır). Ormanlarda mangal ve ateş yakmak yasaklanmalıdır. Ormana zarar vermekle ilgili cezalar ağırlaştırılmalıdır.

2. OBM ile itfaiye teşkilatlarımız gerek personel sayısı, gerekse yangın teçhizatı ev araç sayısı açısından güçlendirilmelidir. Yangın söndürme uçakları derhal sahada kullanıma sokulmalıdır.

3. Ormanı savunmasız bırakan yasa değişiklikleri iptal edilerek, tüm partilerce ortak yeni bir “orman muhafaza yasası” hazırlanmalıdır.