(Gazete Manifesto – 17 Ağustos 2019)

Alamos Gold’un Kaz Dağları’nda sürdürdüğü madencilik faaliyetine karşı direniş, şirketin merkezi Kanada’nın Montreal kentinde de ses getirdi. Montreal Türkiye Konsolosluğu’na düzenlenen yürüyüşte Kaz Dağları’nda süren mücadeleyle dayanışma mesajı verildi

Kanada’nın Quebec eyaletine bağlı Montreal şehrinde bir araya gelen yurttaşlar “Kanada Kaz Dağlarıyla Dayanışma Grubu” adıyla bir oluşuma gittiler. Oluşumun aldığı karar neticesinde Ste-Catherine / Atwater köşesinde bulunan “Square Cabot” alanından başlayan bir basın açıklaması ve protesto yürüyüşü düzenlendi.

İngilizce ve Fransızca yapılan basın açıklamasında, dünya madencilik faaliyetlerinin yüzde 75’ini yürüten Kanadalı maden şirketlerinin, bu faaliyetleri yürüttükleri ülkelerde sebep oldukları suçlar ve her türlü yasal boşluktan yararlanarak kârlarına kâr kattıkları gerçeği vurgulandı.

Kaz Dağları’nda yaşanan yağmanın tek örnek olmadığının işaret edildiği açıklamada, Latin Amerika’dan Afrika’ya, Asya’dan Doğu Avrupa’ya uzanan coğrafyada emperyalist tekellerin sermaye iktidarları ve yerli işbirlikçileri eliyle sebep oldukları yıkıma dikkat çekildi.

Öte yandan, Ottawa’daki yurttaşlar cuma sabahından pazara akşamına kadar parlamento önünde eylem düzenlediler. Önümüzdeki haftalarda, Toronto ve Vancouver’da da Türkiye’deki çevre direnişine destek ve Kanada kamuoyunu bilinçlendirme etkinlikleri yapılacak. Özellikle Toronto’daki Alamos şirket merkezi önünde düzenlenecek eyleme kitlesel katılım bekleniyor.