(KOSMedya – 21 Ağustos 2019)

Gıda kıtlıklarından aşırı hava durumu olaylarına, orman yangınlarından eko sistemlerin yok olmasına kadar, gezegen olarak giderek ağırlaşan ve etkilerini her gün yaşamımızda doğrudan gördüğümüz ekolojik bir krizin ortasındayız. Bu krize karşı uygun politikalar oluşturmamızın zamanı çoktan geldi de geçiyor. Dünya çapında hükümetler uzun süredir bu konuları konuşmakla birlikte, gereken seviyede ciddi önlemleri almayı bir türlü başaramıyorlar veya almıyorlar, Türkiye de bunların arasında.

İklim krizine karşı gerekli önlemleri almakta kaybettiğimiz her gün dünyada canlı türlerini ve yaşam alanlarını kalıcı olarak kaybediyoruz; gelecekte yaşanacak çok daha büyük kayıplara zemin hazırlıyoruz. Üstelik her geçen gün, iklim krizi ile baş etme imkânlarımız da gittikçe azalıyor. Gerekli önlemler alınmazsa çocuklarımıza bırakacağımız dünya yaşanır bir yer olmayacak.

Bu konuda kaybedecek 1 saniyemiz bile yok diyen, aralarında Kuzey Ormanları Savunması’nın da bulunduğu, Türkiye’deki çeşitli ekoloji ve çevre yapıları, bu sene 20 – 27 Eylül arasında dünyanın dört bir yanında gerçekleşecek iklim grevlerine destek vermek ve Türkiye hükümetini iklim krizine karşı önlem almaya çağırmak için “Sıfır Gelecek” adı altında bir kampanya yürütmek için bir araya geldi.

Bu örgütler, dünyadaki canlı türlerinin yaşama hakkı ve çocuklarımızın hak ettikleri bir dünyada yaşaması için, şu anda tüm dünyada iklim hareketine önderlik eden öğrencilerin, Fridays for Future’ın “Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız!” çağrısına ortak olduklarını açıkladılar ve 20 Eylül Cuma günü, çocukların iklim için gerçekleştirecekleri 3. küresel okul grevine tüm yetişkinlerin katılması çağrısında bulundular.

Sıfır Gelecek adına gönderilen basın bülteninin tam metni şöyle:

Ortak geleceğimizin bizden çalınmasına izin vermemek için 20 Eylül’de grevdeyiz!

20 – 27 Eylül arasında dünyanın dört bir yanında gerçekleşecek iklim grevlerine bir destek de “Sıfır Gelecek”  adı altında bir araya gelen Türkiye’deki ekoloji ve çevre kurumlarından geldi

Türkiye’de “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında bir araya gelen kurumlar da 20 Eylül Küresel İklim Grevi Günü’ne başta İstanbul olmak üzere Türkiye’den ses verecekler.

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in geçtiğimiz sene İsveç parlamentosu önünde başlayan ve her Cuma devam eden iklim için okulu bırakma eylemleri Türkiye dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanına hızla yayılmış, Thunberg’in akranları iklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle “iklim grevine” çıkmıştı. Daha önce 15 Mart ve 24 Mayıs’ta gerçekleşen küresel iklim grevlerine 1,5 milyonun üzerinde genç ve çocuk katılım göstermişti. 20 Eylül’de “Fridays for Future / Gelecek için Cumalar” dayanışma ağının çağrısıyla gerçekleşecek küresel iklim grevine 20 – 27 Eylül arasında bu sefer yetişkinler de katılacak.

Kaybedecek bir saniyemiz yok!

Ekoloji ve çevre kurumlarının bir araya gelerek oluşturduğu Sıfır Gelecek kampanyası, küresel ısınmayı 1,5 derece ile sınırlandırmak için kaybedecek 1 saniyenin bile olmadığını belirtiyor. İçinden geçmekte olduğumuz ekolojik kriz ve iklim krizinin aciliyetine dikkat çeken kampanyada “İklim krizine karşı gerekli önlemleri almakta kaybettiğimiz her gün dünyada canlı türlerini ve yaşam alanlarını kalıcı olarak kaybediyoruz; gelecekte yaşanacak çok daha büyük kayıplara zemin hazırlıyoruz” deniyor ve  öğrencilerin “Buradayız, çünkü geleceğimizi çaldınız!” çağrısına destek veriliyor.

İklim Acil Durumu hemen şimdi!

Sıfır Gelecek kampanyası, 20 Eylül’de ve sonrasında gerçekleşecek etkinliklerle iklim krizini kamuoyunun gündemine taşımanın yanı sıra, Türkiye’deki karar alıcıların bir an önce iklim krizine karşı acil ve adil planlama yaparak 2030’a kadar sıfır karbonlu bir geleceğe yönelik somut adım atmalarını talep ediyor. Dünya genelinde hükümetlerin ve yerel yönetimlerin ‘İklim Acil Durumu’ ilan etmesine atıfta bulunan kampanya çağrısında, aşırı hava olaylarının gün geçtikçe artığı Türkiye’de de bir an önce bu yönde adımlar atılması gerektiği belirtiliyor ve başta enerji alanında olmak üzere tüm politikaların bu gerçeğe göre şekillenmesi isteniyor. Bu çerçeve içinde fosil yakıtlara dayalı yüksek karbon ekonomisinin adil geçiş yoluyla doğaya zarar vermeyen yenilenebilir enerji kaynaklarına kaydırılması, doğa dostu tarıma geçilmesi, kentsel planlamanın canlı yaşamını öne alacak şekilde kurgulanması, ormansızlaşmanın durdurulması kampanyanın ana taleplerini oluşturuyor.

İstanbul’da 20 Eylül öncesi atölyeler, forumlar ve etkinlikler düzenlenecek

Talepleri yaygınlaştırmak için yapılacak 20 Eylül etkinliklerinde genç iklim grevcilerine destek verilecek. Ayrıca 20 Eylül öncesinde tematik başlıklar altında etkinlikler düzenlenecek. Bu etkinlikler kapsamında 23 – 24 Ağustos’ta Kadıköy Kargaart’ta İklim Adaleti üzerine atölyeler ve konuşmalar gerçekleşecek. Fosil yakıt karşıtı mücadele kapsamında 31 Ağustos’ta Kadıköy’de, 5 Eylül’de ise Sarıyer’de yönetmenliğini Umut Vedat’ın yaptığı ve Türkiye’den kömür mücadelelerine odaklanan Kara Atlas belgesel gösterimi yönetmen Umut Vedat’ın katılımıyla yapılacak. Sarıyer Çevre ve Sanat Festivali kapsamında Türkiye’den iklim grevcisi gençler 7 Eylül’de “İklim Adaleti Hemen Şimdi” forumu düzenleyecek.

Ormansızlaşma teması kapsamında Kuzey Ormanları Savunması ve Türkiye Ormancılar Derneği tarafından iki etkinlik düzenlenecek:
6 Eylül Cuma günü Şehir Plancıları Odası’nda 15.00-18.30 arasında ‘Gelecek İçin İklim ve Orman’ başlıklı akademik bir değerlendirme etkinliği ile 7 Eylül Cumartesi günü Sarıyer Çevre ve Sanat Festival’inde de 15.30-16.30 arasında ‘İklim İçin Ormanlar ve Ormanları İklim Krizinde Koruma’ başlığı altında bir forum. Bu forumda ayrıca orman yangınlarından madenciliğe kadar ormanlara yönelik tehditler hep birlikte değerlendirilecek.

Tüm etkinliklerin detaylarına www.sifirgelecek.org üzerinden ulaşılabilir.