(Ergün Demir / Astakos Haber – 17 Eylül 2019)

Kuzey Marmara Otoyolu için 2 binin üzerinde ağaç kesilen Kandıra Babaköy’de açılması düşünülen taş ocağı bölgesinin içinde çok sayıda lahit mezar ve antik dönem taş ocağı olduğu ortaya çıktı. Son gelişme sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı ile ilgili birimlerin nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu oldu.

Sıkça ölümlü iş kazalarının meydana geldiği Kuzey Marmara Otoyolu doğa tahribatıyla da gündemden düşmüyor. Otoyol için son olarak Kandıra Babaköy’de bir taş ocağı çalışması başlatıldı. 13 hektarlık alanı kapsayan Babaköy’deki taş ocağı için 2 bin 159 ağaç kesildi. Yakınında tarım alanları bulunan ve çok sayıda ağaç kesimi yapıldığı için tepki toplayan taş ocağını istemeyen yaşam savunucuları başarılı olamadı.

2 BİN 159 AĞAÇ KESİLDİ

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün Kuzey Marmara Otoyolu’nda kullanılması için bazalt taşı çıkarmak amaçlı taş ocağı açma talebi Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü tarafından 24 Eylül 2018 tarihinde onaylandı. Geçtiğimiz aylarda ise maden sahası olarak ilan edilen 13 hektarlık alanda 2 bin 159 ağaç kesilerek taş ocağı açılması çalışmalarına başlandı.

TBMM’DE KONUŞULDU

Sonrasında ise taş ocağının açılması düşünülen bölgeye yakın bir yerde, Roma Dönemi’ne ait yaklaşık 2 bin yıllık, bölgede ender bulunan taş oyması mezarlar olduğu ortaya çıktı. Gazetemizin bölgede tarihi mezarlar olduğunu ortaya çıkarması ve ilk olarak haberleştirmesi sonrasında konu TBMM’ye taşındı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar ve İYİ Parti Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, konuyla ilgili bilgilendirme yaparak Kültür Ve Türizm Bakanlığı’nı göreve çağırdı. Türkkan ayrıca konuyla ilgili olarak Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesi verdi.

SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Konunun Meclis’te gündeme gelmesi ve basında yer almasının ardından Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü harekete geçti. İl Koruma Kurulu bölgede bir inceleme yaptı. Taş ocağına yakın bir yerde kaya oygu mezar (Khamosorion) ve bazı tarihi kalıntılar bulundu. Tarihi buluntular sonrasında bölge 21 Ağustos’da 1. derece SİT alanı ilan edildi.

OCAK DURDURULMADI

Kültür ve Turizm Bakanlığı ise tarihi kalıntıların bulunduğu yerin taş ocağına kuş uçuşu 300 metre mesafede olduğu gerekçesiyle taş ocağının durdurulmasına gerek olmadığı kararını verdi. Uzmanlar ise bu tip tarihi kalıntıların bulunduğu yerde başka kalıntılar olması olasılığının büyük olduğunu belirterek ciddi bir araştırma yapılması gerektiğini söyledi. İl Koruma Kurulu’nun taş ocağı açılan alanda kapsamlı bir araştırma yapıp yapmadığı ise bilinmiyor.

TAŞ OCAĞI ALANININ İÇİNDE

Hal böyleyken bu kez 13 hektarlık taş ocağı alanı olarak işaretlenen bölgenin içinde yeni lahit mezarlar, antik dönem taş ocağı ve tarihi kalıntılar olduğu tespit edildi. Bu kalıntıların yaklaşık 2’şer metre uzunlukta şeritlerle çevrili olan ve üzerinde ‘Ocak sınırı’ yazan makilik alan içerisinde olduğu görüldü. Yeni buluntuları değerlendiren uzmanlar bu bölgenin mutlaka 1. Derece SİT alanı ilan edilmesi gerektiğini belirtti. Taş ocağı sahası içerisinde yeni tarihi eserlerin ortaya çıkması sonrası Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve ilgili birimlerin nasıl bir tavır sergileyeceği merak konusu oldu.

NEDEN İNCELENMİYOR

Bölge sakinleri ise tarihi eserlerle dolu olan bölgenin neden önceden incelenmeden taş ocağı açılması ruhsatı verildiğini merak ediyor. Kendisi de Kandıralı olan Ziraat Yüksek Mühendisi Hüseyin Yüce, “Taş ocağı bölgesi tarihi eserlerle dolu. Buralarda ayrıca ciddi tarım alanları var. Çok yakınında ekolojik tarım yapılıyor. Bölge insanın gördüğü tarihi eserleri neden devlet yetkilileri görmüyor. Taş ocağı için neden başka alternatifler aranmadı. Neden bizim ormanlarımız katlediliyor. Fatura neden Kandıra’ya kesiliyor” diyerek tepki gösterdi.

Bölge insanı, Yüksek Ziraat Mühendisi Hüseyin Yüce, tarım alanlarına çok yakın olan ve içinde tarihi eserler barındıran alanda taş ocağı açılmasına karşı çıkıyor. Taş ocağı için 2 bin 159 ağaç kesildi. Bölgenin eski hali ile yeni hali kıyaslandığında tahribatın boyutu ortaya çıkıyor.