(KOSMedya – 18 Eylül 2019)

İsveçli öğrenci Greta Thunberg’in başlattığı ‘iklim için okul grevleri’ tüm dünyaya yayıldı. İklim krizini durdurmak için elle tutulur bir adım atmayan hükümetlere karşı gençler isyan ediyor. Zaten artık karşımızda sadece bir iklim krizi değil, topyekün bir ekolojik kriz var.

Şu ana kadar 15 Mart ve 24 Mayıs tarihlerinde iki büyük küresel iklim grevi gerçekleşti. Bu grevlere onlarca ülkeden 2 milyondan fazla genç aktivist katıldı. Şimdi de 20 Eylül için küresel iklim grevi çağrısı yapılıyor. Bu sefer sadece gençlere ek olarak, yetişkinler de 20-27 Eylül tarihlerinde greve çıkacaklar.

BM İklim Zirvesi’nin hemen öncesinde 20 Eylül’de başlayacak ve 27 Eylül’de sonlanacak Küresel İklim Grevi haftası boyunca 137 ülkede 4500’ün üzerinde eylem ve etkinlik düzenlenecek. Genç iklim grevcisi gençlerin başını çekeceği etkinlik haftasının şu ana kadar gerçekleşen en yüksek katılımlı iklim eylemliliği olması bekleniyor. Karar alıcıları iklim krizinin aciliyetine karşı bir an önce harekete geçmeye çağıran iklim grevlerinin 15 tanesi ise Türkiye’de gerçekleşecek.

İklim krizine karşı somut adımların atılması talebiyle Türkiye’de “Sıfır Gelecek” kampanyası adı altında bir araya gelen, aralarında Kuzey Ormanları Savunması’nın da yer aldığı ekoloji ve çevre örgütleri, sivil toplum kuruluşları ve demokratik kitle örgütleri 20 Eylül Küresel İklim Grevi Günü İstanbul’da Kadıköy’de olacaklar. Genç iklim aktivistlerinin “İklim Acil Durumu Hemen Şimdi!” diyerek sesleneceği 20 Eylül’deki ilk buluşma, 14.00’da Kadıköy İskele Meydanı’nda gerçekleşecek. İklim grevcisi gençlerin Kadıköy’de yapacağı basın açıklamasına yetişkinler ve kurumlar da destek verecekler.

20 Eylül İstanbul, Kadıköy Programı:

14.00 Kadıköy iskele meydanında iklim grevi ve basın açıklaması

16.00 Yoğurtçu Parkı’nda buluşma

18.00 Yoğurtçu Parkı’nda iklim festivali ve konserler

İstanbul, Kadıköy için Facebook etkinlik sayfası:
http://bit.ly/2kPuM37

Ek bilgi için:
www.sifirgelecek.org

20 – 27 Eylül Küresel İklim Grevi haftasına Türkiye genelinde 15 ayrı noktada düzenlenecek eylem ve etkinliklerle destek verilecek. 20 Eylül’de İstanbul dışındaki etkinlikler hakkında güncel bilgilere www.sifirgelecek.org üzerinden ulaşılabilirsiniz:
https://sifirgelecek.org/20-eylul/