(Hazal Ocak / Cumhuriyet – 15 Eylül 2019)

Son zamanlarda bölgedeki yamaç paraşütüyle gündeme gelen Kırklareli Kofçaz ilçesine bağlı Elmacık köyü yapılaşma tehdidi altında. Kırklareli İl Genel Meclisi kararıyla yaklaşık 60 dönüm tarım alanı önce turizm alanı ilan edildi. 3 ay sonra da parsellenerek konut yapılabilir hale getirildi. Bölge sakinleri dava açarak kararı durdurdu ancak arsaların satışı sürüyor

Elmacık köyündeki yaklaşık toplam 60 dönüm tarım alanları 8 Mart 2018 tarihinde Kırklareli İl Genel Meclisi kararıyla turizm ve pansiyon alanına çevrildi. Bu karardan yalnızca 3 ay sonra 13 Haziran 2018 tarihinde meclise bir teklif daha geldi. Bu kez alan parsellenerek 76’ya bölündü ve konut yapılabilir hale getirildi. Dönemin CHP’li üyeleri Sibel Çınar ve Gürcan Kırım karara şerh düşerek dava açtı. Üyeler dilekçesinde alanın parsellenerek satılacağını ve konut yapımına yol açacağını belirterek böylece turizm amaçlı kullanımına imkân kalmayacağına dikkat çekti.

Edirne İdare Mahkeme-si’nde görülen davaya bilirkişi raporu da girdi. Bilirkişi raporunda özetle dere yatağının korunmasına yönelik kararlara aykırı parselleme işlemi yapıldığını ve kamu yararına aykırı olduğuna dikkat çekildi. Bu parselleme işleminin de alt ölçekli planlara aykırı yapıldığı tespit edildi. Mahkeme de bilirkişi raporunu ve üyelerin itirazlarını dikkate alarak yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ancak araziler bir şirket tarafından internet üzerinden satılmaya başlandı. Karara karşın satış reklamları sürüyor.

RANTA KARŞI

Gazetemize konuşan Gürcan Kırım, “Görev süremiz boyunca Trakyamızın tarım alanlarını ve doğal yapısını koruyarak bölgemiz için doğru işlere imza atmak için çalıştık. Kofçaz ilçesi Elmacık köyümüzde yamaç paraşütü etkinlikleri başladığı için doğa turizmi bölgemizin tanıtımı ve gelir getirmesi açısından önemli ve doğru bir atılım olurdu ki, ilimizin turizm alanı ilan edilmesi için uzun süredir bekleniyordu. Turizm tesisi kurmak için imar izni istendiğinde mutlu olmuştuk, tüm incelemeler yapıldı ve meclis olarak başvuruyu yapan şahsa turizm tesisi için izin verdik. Bir süre sonra izin verdiğimiz alanın 72 parsele bölünerek, parsel parsel satılmak istendiğini öğrendik. Avukatımız Coşkun Molla ile birlikte 1 yıldır ranta karşı mücadele verdik” diye konuştu.