(Mustafa Dermanlı – Bia / 10 Ekim 2019)

Bu sene altıncısı düzenlenen Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı. Dört gün sürecek festivalde 60’ı aşkın film gösterimi yapılacak, çocuk ve yetişkinler için çeşitli atölyeler düzenlenecek.

Çanakkale Bozcaada’da her sene ekoloji temalı konulara sahip filmleri ağırlayan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali (BIFED) başladı. Pazar gününe dek sürecek festivalde Uluslararası yarışma kategorisinde 14, Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinde 10 film yarışacak. Bu iki kategori haricinde ‘panorama’ ve ‘özel gösterim’le de 37 film festivalde izleyici ile buluşacak.

Festivalde altından plastiğe, çöpten asbeste, iklim değişikliğinden tohuma, mültecilerden doğayı talan eden enerji üretim sistemlerine onlarca konuda gösterilecek filmlerin haricinde hem çocuklara, hem de yetişkinlere özel atölyeler de gerçekleşecek.

9-13 Ekim tarihleri arasında gerçekleşecek festivale dair programın detayları şöyle:

Jüri üyeleri

Gaia Öğrenci Ödülü kategorisinin jüri üyeleri Lalehan Öcal, Melis Birder ve Marvin Entholt . Yunan mitolojisinde tüm varlıkların anası kabul edilen Gaia’nın toprak ve dünya kelimelerinden türediği düşünülüyor. Festivalin ilk yılından beri verilen Gaia Öğrenci Ödülü bu anlamıyla da önem arz ediyor ve yalnızca öğrenci yapımlarına verilen bir ödül olmasıyla gençleri ve yapımlarını da uluslararası bir festivalde öne çıkarıyor.

Fethi Kayaalp adına verilecek ödül için uluslararası yarışma kategorisinde söz sahibi olacak jüri ise Ceylan Özçelik, Prof. Dr. Naci Güçhan, Dimitris Koutsiabasakos, Maja Bogojević ve Julia Lazarus’tan oluşuyor.

Atölyeler

Bozcaada’da festival boyunca gerçekleşecek etkinlikler sanatın dans, tasarım ve müzik gibi farklı alanlarına değinirken hepsi ekolojiye ve doğaya destek vermekte. Bilgi Üniversitesi öğretim üyelerinden Burcu Gülmen, Deniz Tümerdem, Hilal Menlioğlu  planladığı “Bozcaada’da Sürdürülebilir Morfolojiler Peşinde” sergisi geçtiğimiz yıl okul bünyesinde yürütülen malzeme odaklı tasarım stüdyosunun çalışmalarını sunuyor.

Kültür tarihi ve Türk mutfağı kategorilerinde eserler yazmış bir yazar olan ada sakini Ümit Hamlacıbaşı ise atölye katılımcılarını farklı tarhana çeşitleriyle tanıştırarak, coğrafya ve kültürün yerel yiyecekler aracılığıyla nasıl analiz edilebileceğini anlatıp, katılımcılarla beraber yiyeceklerin kök ve köken ilişkisini yeniden sorgulayacak.

Aynı zamanda Tallin Büyükkürkciyan ve Can Kuman tarafından planlanan doğaçlama müzik ve dans atölyesinde ise iklim krizine bir kez daha dikkat çekilecek. Tasarımlarını Türk kültüründen ve doğadan esinlenerek hayata geçiren Dr. Selçuk Gürışık’ın düzenleyeceği keçe atölyesi de yer alacak.

Çocukların atölyesi

Çocukların da festivali olan BIFED, “Anke Atamer Çocuk Programı” ile yine keşif, yaratıcılık, öğrenme ve eğlence dolu anılar bırakacak. Sadece doğa ve ekoloji temalı kitaplar yayımlayan Sinek Sekiz Yayınevi’nden İrem Çağıl’ın gerçekleştireceği, biri gençlere yönelik olan üç farklı atölye de festival kapsamında yer alacak. Bunlardan biri de “Yediklerimiz Nasıl Yetişiyor”.

Ellis Bartholomeus ve İpek Şensılay tarafından planlanan “Hero mu Zero mu?” etkinliğinde ise çevre farkındalığı konusunda başlangıç seviyesinde olan karakter “Zero” dan çevre kahramanı “Hero”ya dönüşmek, çocuklar için hem çok eğlenceli bir oyun, hem de neler yapabileceklerini keşfedecekleri çok eğlenceli bir macera olacak.

Tamer Karataş ve Caner Karataş ile “Geri Dönüşüm ve Ritim” atölyesinde etraftan toplanan atıklar müzik aleti haline getirilecek. Dramaturjiden faydalanılan “En iyi Oyun Arkadaşım Doğa” atölyesinde çocuklar doğayı ve ağaçları tanıyacak. “Geleneksel Oyuncak Atölyesi”nde ise çocuklar doğal ortamdaki malzemelerden oyuncak yapabilmeyi deneyecekler.

İki önemli ekolojik çağrı

BIFED’de bu sene iki önemli ekolojik çağrı da yapıldı. “Yol arkadaşım olur musun” çağrısı ile kendi aracıyla festivale gelenlere veya aracı olmayıp da arabasıyla festivale gelecek olanların haberleşerek yol arkadaşı olmasını arzulayan festival böylelikle daha az karbon salımı, daha az yakıt, daha çok arkadaşlık amaçlıyor.

Ayrıca bu yıl festival katılımcılarının kendi matara ve kahve kupalarını getirerek kağıt bardak ve plastik şişe kullanımını en az indirilmesine katkı sunması isteniyor. Belediyenin arıtmalı çeşmelerinden ücretsiz olarak su doldurulabileceği gibi festivale destek veren kafelerden de indirimli kahve alınabilecek.

Festival programına, katılımcılara indirim sunan festival dostu mekanlara, festival filmleri ve etkinliklerle ilgili detaylı bilgilere BIFED’in sosyal medya hesaplarından veya www.bifed.org’dan ulaşabilirsiniz.