(KOS Medya – 10 Ekim 2019)

26 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek Ekoloji Mitingi’ne katılmak için yürüyüşe başlayan Kaz Dağları İstanbul Dayanışması Gönüllüleri bu öğlen tekrar göz altına alındı. 5 Ekim 2019 akşamı da yürüyüşe başlayınca göz altına alınmışlardı.

26 Ekim’de Ankara’da düzenlenecek olan ve Kazdağları başta ülkenin dört bir yanında madencilikten taş ocaklarına, RES’lerden termik santrallere doğa düşmanı şirketlerin denetimsiz talanına ve katliamına karşı yaşam savunucularının bir araya geleceği Büyük Ekoloji Mitingi’ne katılmak üzere İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşe geçen 8 kişi bu öğlen Maltepe’de hukuksuzca tekrar gözaltına alınarak yürümeleri engellendi ve temel Anayasal hakları ihlal edildi.

‘Kaz Dağları İstanbul Dayanışması’ndan yapılan açıklamaya göre, bugün yürüyüşe tekrar başlayan ve göz altına alınan ‘Kaz Dağları İstanbul Dayanışması Gönüllüleri’nin adları Kerem Gürsu, Harun Turgan, Koray Türkay, Murat Akbaş, Kaan Meriç, Cenk Usta, Baran Doğan ve Önder Yılman. Göz altına alınanlardan Murat Akbaş, CHP İstanbul Eylem ve Etkinliklerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı.

Geçtiğimiz 5 Ekim 2019 akşamında Ankara’da düzenlenecek mitinge katılmak üzere yürüyüşe başlayan ‘Kaz Dağları İstanbul Dayanışması Gönüllüleri’ yine göz altına alınmıştı.

İstanbul Kaz Dağları Dayanışması geçtiğimiz Cumartesi günü, 5 Ekim’de, Kadıköy Yoğurtçu Parkı’nda, Kaz Dağları Kirazlı Köyü mevkiinde, siyanürlü altın arama faaliyetlerine devam etmekte olan Kanadalı Alamos Gold ve şirketin Türkiye iştirakı Doğu Biga Madencilik’in 13 Ekim’de dolacak olan ruhsatının iptalini talep etmek için bir araya gelmişti. “Maden Ruhsatının Yenilenmesine Hayır” başlığı ile yapılan çağırıya yüzlerce kişi katılırken; etkinlikten sonra İstanbul Kaz Dağları Dayanışması Gönüllüleri 26 Ekim tarihinde Ankara’da yapılacak ‘Büyük Ekoloji Mitingi’ne katılmak üzere “Geleceğimiz ve Kaz Dağları için Ankara’ya yürüyoruz” pankartını açarak yürüyüşe başlamıştı.