(Sakarya Medyabar – 12 Ekim 2019)

Sakarya’nın meyve bahçesi olarak bilinen Geyve’de tarım arazileri Sakarya Nehri üzerinde yapımı devam eden HES projesinin zeminindeki kaçaktan sızan sular nedeniyle sular altında kalmaya başladı.

Sakarya Nehri’nin Geyve’ye bağlı Çengel ve Bozören köyleri arasındaki bölümü üzerinde yapımı devam eden HES barajı nedeniyle Bozören ve Çengel köy ekili tarım arazileri sular altında kaldı.

Geçtiğimiz yıllarda Geyve’nin Çengel ve Bozören köyleri arasında Sakarya Nehri’nde yapımına başlanan ova regülatörü ve HES projesi nedeniyle ovada ekili araziler sular altında kaldı.

Baraj alanında su toplama süreci devam ederken, zeminde kaçak olmasına bağlı olarak baraja yakın ekili araziler su ile doluyor. Arazileri daha çok zarar gören Bozören Mahallesi halkı Geyve İlçe Tarım Müdürlüğü’ne giderek zarar tutanağı tuttururken, çiftçiler hasat zamanı gelmesine rağmen tamamen balçık olan arazilerinden meyvelerini ve ürünlerini toplayamıyor.

Mahallede yaşayan vatandaşlar “Geçmişte bizlere tarım arazisi nedeniyle hayvan çiftliği kurmamıza müsade etmeyenler, şimdi düz araziye baraj kurulmasına müsade ettiler. Dünyanın hiç bir yerinde verimli araziler üzerinde hele hele zemin yapısı uygun olmayan ovaya baraj yapılmaz iken böyle bir karar alındı. Şimdi zemindeki kaçak nedeniyle ekili arazilerimiz sular altında kaldı bunun sorumlusu kim” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Çengel ve Bozörende yapımı devam eden Ova Regülatörü ve HES için Mart 2018’de kamulaştırma kararı alınarak Resmi Gazete’de yayınlanmış, Nisan 2014’te Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi’nde gündeme gelmiş ve oy çokluğu ile onaylanmıştı.