(KOS Medya – 30 Ekim 2019)

Günümüzde kuşlar, her gün yeni ve tehlikeli zorluklarla baş etmek zorunda: hava kirliliği, rüzgar türbinleri, gökdelenler, uçaklar, pestisit kullanımı ve benzeri görülmemiş düzeyde habitat kaybı. Science dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre ABD ve Kanada’da 1970’den beri 2.9 milyar kuş kayboldu. Bu rakam, insanlığın bu kadar çok farklı kuş türünü korumadaki büyük başarısızlığını gösteren vahim bir tablo.

Araştırma ekibi, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’da 500’den fazla kuş türü için kuş popülasyonu izleme verilerini analiz etti. Göçmen kuşların hareketlerini toplayan sofistike meteoroloji radarlarına ait on yıllık verilerden ek destek sağlandı. Araştırmacılar, son beş yılda birçok kuş türünün popülasyonda önemli kazanımlar elde ettiğini gördü. Ancak birçoğu, yani yaklaşık 2,7 milyar ile 3,2 milyar arasında, ortalama 2.9 milyar kuş net nüfus kaybına uğramış durumda.

Kaybolan 2.9 milyar kuşun çoğunun, Kuzey Amerika’ya özgü olmayan türlere ait olduğunu gözlemlendi. Bu türlerden sadece ikisi – ‘Avrupa Sığırcığı’ ve ‘Bayağı Serçe’ – kaydedilen net nüfus kaybının sadece yüzde 15’ini oluşturuyor.

1970’ten beri her dört kuştan biri artık yok

Otlak Kuş Türleri %74 azaldı

Otlaklarda yaşayan kuşlar, hızla artan tarımın etkisiyle birlikte en sert şekilde etkilenen türlerden birileri. Habitat alanlarının traşlanıp tarıma açılması ve uygulanan pestisit gibi kimyasallar yüzünden hem böcekler hem de kuşlar ilaçlı tohumlar nedeniyle etkilenmekte. Bu çalışmadaki bilim adamları, otlak kuş türlerinin %74’ünün azaldığını ve 700 milyon kuşun kaybolduğunu tespit etmiştir.

Çözümler Yeterli Değil

Çözüm bir veya iki kimyasalın yasaklanması ile yeterli olmayacak. İnsanlığın kendine bir ayna tutması ve karar vermesi gerekiyor – gerçekten bu gezegende yalnız mı kalmak istiyoruz? Dünyanın biyoçeşitliliği; bilim, tıp, eğitim ve kendimizi anlama yolunda canlı ve önemli bir kaynak. Sistemimize yardımcı olabilecek en iyi politikaları belirlemek için bu alanda oturup düşünmek ve araştırma yapmamız gerekiyor. Biyoçeşitliliği korumak için birkaç dar görüşlü kişilerin politikaları takip edilmemeli. Aksi takdirde göklerimizi tüylü arkadaşlarımızdan tamamiyle arındırma yoluna gidiyoruz.

Kaynaklar
https://science.sciencemag.org/content/366/6461/120
https://undark.org/2019/09/25/in-a-new-study-on-bird-loss-some-scientists-say-subtlety-is-lost-too/
https://science-lion.com/2019/10/14/silent-skies-3-1-billion-birds-lost/
https://www.nationalgeographic.com/animals/2019/09/three-billion-birds-lost-north-america/