(KOS Medya – 5 Kasım 2019)

Dünyanın ihtiyacı olsun ya da olmasın, bir petrol üretim dalgası geliyor.

Bu üretim dalgası alışılmış üreticilerden değil bu sefer; Brezilya, Kanada, Norveç ve Guyana gibi son yıllarda üretimde geri kalmış ülkelerden geliyor.

Dört ülke bir araya gelerek mevcut günlük 80 milyon ham petrol varil üretiminin üzerine 2020’de günde yaklaşık bir milyon ve 2021’de yaklaşık bir milyon varil daha ekleyecek. Üretimdeki bu artış, küresel emisyonları azaltma çabalarıyla birlikte petrol fiyatlarını da aşağı çekecektir.

Norveç’in ilave üretim kararı, sera gazı emisyonlarını azaltmak için imzalanan Paris İklim Anlaşması’na rağmen geldi. Norveç’in 19 yıllık gerilemeden sonra geri dönüşü, Equinor’un Johan Sverdrup petrol sahasında üretime geçmesinden birkaç hafta önce başladı. Bu alan nihayetinde günde 440.000 varil üretecek ve ülkenin üretimini günde 1.3 milyon varilden gelecek yıl 1.6 milyona ve 2021’de 1.8 milyona çıkaracak.

Brezilya da yıllarca süren skandal ve gecikmelerden sonra, yeni üretim platformları kuruyor. Üretim, geçen yıl günde 300.000 varil arttı ve 2021 sonuna kadar günde 460.000 daha fazla varil eklenmesi bekleniyor. Önümüzdeki günlerde, Brezilya’nın en büyük petrol şirketlerinden biri, 15 milyar varil rezervi olan açık denizlerdeki sondaj hakları için teklif verecek.Kanada’da, Alberta tarlalarından Wisconsin’e petrol götürecek olan 1600 kilometrelik Hat 3 boru hattı tamamlanmak üzere ve nihai izin bekleniyor. Enerji uzmanları, Kanada’nın üretimini günde yarım milyon varil veya yaklaşık yüzde 10 artırabileceğini söylüyor.

Ve en çarpıcı değişiklik, Exxon Mobil’in son dört yılda bir dizi önemli keşif yaptığı küçük Güney Amerika ülkesi Guyana’da yapılacak. Üretim, gelecek yılın başında günde 120.000 varile ulaşacak ve 2025 yılına kadar en az 750.000 varile çıkacak ve bundan sonrası için de daha fazlası bekleniyor.

Giderek ucuzlayan petrol, küresel ısınma ile mücadele çabalarını zorlaştıracak, tüketicilerin ve endüstrilerin fosil yakıtlara bağımlılığının önünü daha fazla açacaktır.

Kaynak; https://www.nytimes.com/2019/11/03/business/energy-environment/oil-supply.html