(Saray Gazetesi – 8 Kasım 2019)

Taş ocaklarına karşı verdiği mücadele ile bilinen Güngörmez Mahallesi yeni bir kuvarsit ocağı tehdidi ile karşı karşıya. Faaliyet Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., tamamı Güngörmez Ormanları’nda bulunan 24,46 hektarlık alanda kuvarsit ocağı açmak için Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne başvuruda bulundu. Alanın tamamının orman vasfında olmasına karşın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, ÇED sürecinin başladığını duyurdu. İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü ise hayata geçirilmesi durumunda on binlere ağacın yok olmasına neden olacak projeye ‘madencilik faaliyetleri açısından sakınca yoktur’ şeklinde görüş bildirdi.

Güngörmez Mahallesi, yaşam kaynağı olan ormanlarına yönelik yeni bir saldırı ile karşı karşıya.

Projenin tamamı ormanın içinde
Tekirdağ Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden yapılan duyuruya göre, Faaliyet Madencilik Sanayi ve Ticaret A.Ş., Güngörmez Ormanları’nda bulunan 24,46 hektarlık alanda kuvarsit ocağı açmak için başvuruda bulundu. Proje tanıtım dosyasını inceleyen İl Müdürlüğü, ÇED sürecinin başladığını duyurdu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Saray Belediyesi’nin görüşü yok
2.822,44 hektarlık ruhsat alanının 24,46 hektarlık kısmı için yapılan kuvarsit ocağı başvurusunda, patlayıcılar kullanılarak yılda 500 bin ton malzeme çıkarılacağı belirtiliyor. Güngörmez Mahallesi’nin önemli gelirleri arasında yer alan doğa turizmi, mandacılık ve mantarcılığa büyük zarar vermesi beklenen proje için Saray Belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nden görüş alınmamış olması dikkat çekiyor.


Orman Bölge Müdürlüğü’nden skandal karar
Görevleri arasında Türkiye’nin orman varlığını korumak olan Orman Genel Müdürlüğü’nün, başlangıç için 24,46 hektar ormanı yok edecek projeye verdiği görüş insanı hayrete düşürüyor. Proje tanıtım dosyasında kuvarsit ocağının tamamının orman vasfında olduğunu ortaya koyan İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü, buna karşın ‘madencilik faaliyetleri açısından sakınca yoktur’ şeklindeki görüşü ile adeta orman katliamının önünü açıyor.


Son sözü Güngörmez halkı söyleyecek
2014 yılından bu yana ormanlarına yönelik saldırılarla karşı karşıya kalan Güngörmez Mahallesi sakinleri, yaşam alanlarına sahip çıkarak adından söz ettirmişti. ÇED süreci kapsamında halkın katılımı toplantısına ev sahipliği yapması beklenen Güngörmez Mahallesi’nin, daha önce olduğu gibi kuvarsitçileri geldikleri gibi geriye göndermesi bekleniyor.