(KOS Medya – 11.11.2019)

[Marabá, Pará, Brezilya, Ekim 28]

Kuzey Ormanları Savunması olarak 3 yıldır takip ettiğimiz Uluslararası Orman Savunucuları konferansının üçüncüsü Ekim (2019) ayında ilk kez Brezilya’da, Pará Eyaletinin, Marabá kentinde gizlice yapıldı. Dört metre yüksekliğindeki bir kapı tarafından korunan bir alanda ve sıkı güvenlik önlemleri altında, 4 kıtanın toplam 15 ülkesinden yaklaşık 150 orman savunucusu, aktivist ve gönüllüler dört gün boyunca ortak bir sorunu; doğanın korunması için mücadele etmeyi seçenlerin güvencesizliğini tartışmak için bir araya geldi.

Kendi ülkelerinde ölümle tehdit edilen savunmacıları ve aktivistleri güvende tutmak için güvenlik stratejileri geliştirmek üzere bir araya gelen katılımcılar, iklim krizi karşısında küresel doğa koruması ve hükümetlere için/ karşı eylem zincirini güçlendirmeyi amaçladı.

Pará Eyaleti’nin toplantıya ev sahipliği yapması bir tesadüf değildi, bilinçli olarak seçildi. Doğa aktivistleri için dünyanın en tehlikeli ülkelerinden biri olan Brezilya’nın Para Eyaleti, ülkenin de çiftçiler, aktivistler ve orman savunucularının cinayetlerinde sayıca en çok rekorun olduğu bölgesi. Brezilya Konferansı’na ayrıca yaklaşık 30 sosyal örgüt ve hareket, 7 yerli etnik grup ve 3 quilombolas (kölelikten kurtulan Afrika kökenli kişilerin Brezilya’nın iç bölgelerinde oluşturduğu topluluklar) katıldı. Buluşmanın ana konusu güvenlikti ve savunucular bu bağlamda üç ana konuyu tartıştı: dijital güvenlik, bireysel- toplu güvenlik ve ulusal- uluslararası hukukun işlendiği yasal güvenlik.

Konferans, Fundação Zé Claudio e Maria, Comissão Pastoral da Terra, Universidade Federal do Sul e Sudeste do Pará (UNIFESSPA), Pró-Reitoria de Extensão e Assuntos Estudantis (Proex/UNIFESSPA), Sindicato dos Docentes da Unifesspa (SindUnifesspa), Núcleo de Educação Ambiental (NeAm/ UNIFESSPA), Instituto de Estudos em Direito e Sociedade (Ieds/UNIFESSPA), Instituto de Letras, Linguística e Artes (ILLA/UNIFESSPA), Associação Bem Te Vi Diversidade, Fundação Cabanagem, Movimento Pela Soberania Popular na Mineração (MAM), Not1More, Juntas, Consulta Popular, Movimento dos Atingidos por Barragens (MAB), Movimento dos Trabalhadores Rurais sem Terra (MST), Conselho Indigenista Missionário (CIMI), Sussex Üniversitesi, Universidade Federal da Bahia, Instituto de Humanidades Artes e Ciências Professor Milton Santos (IHAC/UFBA), Oxford Üniversitesi, and Earth Rights International tarafından düzenlendi.

2011 yılının mayıs ayında çiftçiler tarafından öldürülen doğa savunucuları José Claudio’nun kız kardeşi ve Maria do Espírito Santo’nun görümcesi olan Claudelice Santos, aynı zamanda yasını mücadeleye dönüştüren bir aktivist ve toplantının ana yürütücü organizasyonlarından olan ‘Zé Claudio e Maria Vakfı’nın da kurucusu. Kendisi bu buluşmanın bölgesindeki doğa savunucularını güçlendirdiğine inanıyor:

“Bir Brezilyalı aktivist, yalnız olduğunu ve içinde olduğu durumunun bir istisna olduğunu hissedebilir. Konferans bu açıdan da önemli, çünkü aramızdaki mesafelere rağmen aynı acıları paylaştığımızı farkediyoruz. Şiddet sınır tanımıyorsa, direniş de tanımıyor. Biz Brezilya, Kamboçya, Gine Bissau veya Türkiye’de birleşiyoruz ve güçlüyüz”

Kırsal Arazi Komisyonu (Pastoral Land Commission CPT) tarafından Nisan ayının başlarında yayınlanan “Brezilya’daki Arazi Çatışmaları – 2018” raporunun son baskısındaki verilere göre, çatışmaların yarısından fazlası (% 51,3) ülkenin kuzeyinde gerçekleşmiş ve 2017 yılına göre de % 119,7 artış göstermiş durumda. 2019 yılının Mart ayında ise, güneydoğu Pará kırsalındaki Baião’da iki gün arayla iki katliam gerçekleşti. Pará’daki ‘Barajlardan Etkilenenler Hareketi’nin (MAB) (HES’ler, zehirli atık barajları vb.) lideri Dilma Ferreira Silva da dahil olmak üzere altı kişi öldü.

Kırsal Arazi Komisyonu (CPT) verilerine göre, Brezilya son 10 yıldaki mutlak cinayet sayısı (383) göz önünde bulundurarak çevre ve insan hakları aktivistleri için en tehlikeli ülke oldu.

2007 yılında kurulan, tropikal biyo çeşitliliğin korunmasına katkıda bulunmayı amaçlayan Entropika Vakfı’nın bilimsel direktörü, Kolombiyalı bilim insanı Angela Maldonado; vahşi yaşam ve yasadışı kerestecilik ticaretini kınadığı için ölüm tehditleri aldı. Bu tehditlerin sonuncusu bu yılın Nisan ayında gerçekleşti, ancak onu caydıramadı: “Çevreyi korumak benim görevim. Sevdiğin şeyi yapmadan yaşamak biraz ölmek demek ve ben hayattayım” dedi.

Savunucular arasındaki değerli ve önemli deneyim aktarımı kamunun katılımına da açmak amacıyla konferansın son gününde Federal Güney ve Güneydoğu Pará Üniversitesi’ne (Unifesspa) taşındı.

Konferansın son gününde düzenlenen etkinliklerde, örnek mahkeme salonu hazırlandı ve doğa savuncularının karşılaştığı şiddeti işleyen, ve devletin, doğa savunucularına karşı taraf olduğu farazi bir duruşma oturumu canlandırıldı.

Dünya Çapından Destek

Etkinliğe katılanların çoğu ölüm tehdidiyle karşı karşıya ve yaşamları için korkuyorlar. En fazla risk altındakiler için, kritik durumlara acil destek sağlamak amacıyla bir fon oluşturuldu.

Orman Savunucuları Konferans serisinin ilki 2017’de İngiltere, Oxford’da; ikincisi ise geçtiğimiz yıl Tayland, Chiang Mai’de düzenlenmişti. Bu buluşmalar küresel doğa hareketleri arasında uluslararası ağlar ve dayanışma kurmaya odaklandı. Etkinlik kapsamında savunucular, küresel doğa savunuculuğu ağını desteklemek üzere savunucular ‘Varoluş İsyanı’ hareketini destekleyen bir video kaydetti. Videoyu izlemek ve fonu desteklemek için: https://not1more.org/forestdefenders-2019/

Sosyal Medya Hesapları
Web Sitesi: https://not1more.org/forest-defenders-2019/
Facebook: https://www.facebook.com/ZeClaudioEMariaFlorestaViva/
Facebook: https://www.facebook.com/N1Mnot1more/
Instagram: https://www.facebook.com/N1Mnot1more/
Instagram: https://www.instagram.com/n1mnot1more/

Hashtaglerimiz
#NossaLutaNaoTemFronteiras
#OurFightHasNoBorders
#DefensoresDaFloresta
#ForestDefenders
#zeclaudioemariavivem
#vivaaflorestaviva
#mariajosealutasegueempe
#florestaempe
#Not1More
#OurFightIsOurLanguage
#NossaLutaeNossaLingua