(Özge Bozyurt – Sakarya Yeni Haber / 13 Kasım 2019)

Sapanca Kırkpınar’da teleferikle ilgili yürütülen çalışmalar kapsamında ağaçlar sökülmeye başlandı. Bölge halkı,”11 milyon ağaç diyorlar, ağaçlarımızı söküyorlar” diyerek isyan etti.

Sapanca Kırkpınar’da tartışılan teleferik projesinde çalışma yürüten şirket, bölgede çalışmalarını hızlandırdı. Teleferik yapımı için bu sabah, park alanındaki ağaçlar sökülmeye başladı. İnşaat firmasının kamyonları, erken saatlerde sökülen ağaçları kasalara yükleyip bölgeden taşıdı. Mahallede günlerdir süren protestolar da bu sabah yeniden hareketlendi. 

Ağaçların sökülme işlemini izleyen bölgedeki vatandaşlar son günlerde yürütülen “11 Milyon Fidanla Geleceğe Nefes Ol” projesini hatırlatarak,”11 milyon fidan diyorlar, ağaçlarımızı söküp götürüyorlar.” ifadelerini kullandı. İnşaat sahası çevresinde vatandaşın öfkeli bekleyişi sürerken görevli polis ekipleri çevredenin güvenliğini sağlamak için çalışmasını sürdürdü. Bölge halkı, yeşillik ve ağaçların yok edildiğini öne sürerek yetkililere “Bu çalışmayı durdurun” çağrısında bulundu. İnşaat sahası ve çevresinde, hareketlilik devam ediyor.