(Özge Bozkurt / Sakarya Yeni Haber – 26 Kasım 2019)

Kuzey Ormanları’nın binlerce ağacının kesileceği bilinen Sapanca Kırkpınar’daki teleferik projesinde protestolar alt istasyonda sürüyorken, projenin üst bölgesinde binlerce ağacın kesilip toprağın kazılarak beton döküldüğü ortaya çıktı.

Sapanca Belediyesi’nin Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi’nde hayata geçireceği teleferik projesi, aylardır protesto ediliyor. 


Mahalledeki alt istasyonda süren direnişin ardından, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce geçtiğimiz hafta vatandaşlarla görüşerek “Projeyi durduracağız” demişti. 


Ancak çevreciler, proje alanın üst bölgelerinde yaptıkları incelemede şoke eden gerçeği ortaya çıkardı. Teleferik üst istasyonunun yapılacağı 60 dönümlük arazideki ağaçların kesildiği, metrelerce derinlikte kazı yapıldığı ve beton döküldüğü görüldü. 


İMARA AÇILACAK İDDİASI


Kırkpınar Çevre ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Hüsamettin Koçlu, başından beri teleferiğin yapılmasına karşı olduklarını söyledi. Koçlu, “Biz teleferiğin yapılması taraftarı değiliz, bu bir doğa katliamıdır. Teleferik bu bölge için uygun değil. Bu bölgenin teleferiğe ihtiyacı yoktur. Aşağı tarafta, yol hattında 9 bin 600 metrekare, tepe kısmında ise 60 dönümlük bir alanı ve 5 ile 80 yaşında binlerce ağacı yok edecekler, bununla da kalmıyor daha sonra 800 dönümlük bir alan imara açılacak” diye konuştu.
Makina Mühendisleri Odası Sakarya İl Temsilcisi Salim Aydın, ruhsat ve ÇED raporu olmamasına rağmen 21 gün çalışma yapıldığını, bunun suç olduğunu ve bu suçu belediyenin de işlediğini söyledi.. Aydın şöyle konuştu: “Bu bir rant projedir. Burada halkın yararına olan bir proje söz konusu değildir. Proje kapsamındaki alanın uzunluğu bin 400 metre ve yaklaşık 60 dönümlük bir alanda binlerce ağaç kesilecek. Tıpta kullanılan defne ağaçları da var bu alanın içinde ve belediye başkanı bize ‘fazla ağacın kesilmesini düşünmüyorum.”

Kuzey Ormanları Savunması direnişe destek olmak için Sapanca’ya gitmişti.