(KOS Medya – 1 Aralık 2019)

Kırkpınar’da Sapanca Belediyesi ve Sapanca Teleferik İşletmecilik A.Ş işbirliğinde yapılmak istenen rant projesine karşı Kırkpınarlılar yaklaşık üç aydır direnişte. 22 Kasım’da Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile görüşen mahalleli, aldıkları söze rağmen bir gelişme görmeden alanı terk etmeyeceklerini ifade ediyorlar.

Kırkpınarlıların uğruna mücadele verdikleri yeşil alanın yazgısı, Türkiye’nin herhangi bir yerindeki ağacın, ormanın, afet toplanma alanının yazgısından pek de farklı değil. Henüz mahalleler  köy iken, Teleferik projesinin alt istasyonunun yapılmaya çalışıldığı arazinin bir kısmının sahibi olan Kırkpınar’ın büyükleri bu araziyi mera olarak kullanılması için köy muhtarlığına bağışlıyor. Yıllar geçiyor, Sapanca Belediyesi araziyi hazineden 25 yıllığına kiralıyor. 2018 yılına kadar arazi mahallelinin misafirlerini götürüp piknik yaptığı, çocukların oyun oynadığı ve aynı zamanda afet sonrası toplanma alanı olarak varlığını sürdürüyor. 2018 yılının Ağustos ayında Sapanca Belediyesi teleferik, sosyal tesis, otopark gibi yapıları içeren bir proje tasarlıyor ve yap-işlet-devret modeliyle ihale açıyor. Türkiye’de görmeye alışık olduğumuz gibi ihaleye yalnızca bir şirket, Bursa Teleferik A.Ş katılıyor ve ihaleyi alıyor.

Mahalleli dört defa projenin durdurulması için savcılığa başvursa da en son 10 Ekim’de projenin devam edebileceği kararı çıkıyor. Proje için ÇED raporu söz konusu dahi olmuyor. Proje dosyasına ulaşmak isteyen mahalle sakinleri isteklerine bir  karşılık alamıyorlar. Eylül ayından beri alanda nöbet tutan Kırkpınarlılar, 15 Ekim’de polis müdahalesiyle karşı karşıya geliyorlar. Nöbetteki mahallelilerden biri şu sözlerle ifade ediyor o günü; “Sakarya’da hiçbir birimde polis kalmamış o gün, 500 polis vardı burada. Sakarya’da gerçekten polise ihtiyaç olan bir durum olsa müdahale edemeyeceklerdi yani. Biz kendimizden korktuk onları görünce, biz neymişiz diye düşündük.”

Zamanında muhtarlığa bağışlandığı söylenen alan afet sonrası toplanma alanı olarak belirlenmişti

Polisin mahalleliyi alandan çıkarması ve şirketin araziyi bariyerlerle kapatmasıyla 22 Ekim’de ağaç kesimine başlanıyor. Nöbetlerini arazinin hemen karşısında sürdürmeye devam eden Kırkpınarlılar 20 Kasım’da alana beton dökmek için gelen Gümüştaş Beton’un şöförleriyle  konuşup mikserleri geldikleri gibi geri gönderiyorlar. Nöbetteki mahalle sakinlerinden biri şöförlere, “Bizim üstümüze dökersiniz betonu da, oraya döktürmem.” dediğini söylüyor. İki gün sonra Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce sonunda Kırkpınarlılarla görüşmeye karar veriyor ve şu sözleri dile getiriyor; “Sizin istemediğinizi biz de istemeyiz, çözüm yoluna gideceğiz, çalışmaları durduracağız.”

Mahalleliden birkaç kişi Yüce’nin samimiyetine inanıp, verilen sözlerin yerine getirileceğinden emin olsa da çoğunluk temkinli yaklaşmak kanaatinde. Zira teleferiğin üst istasyonunun yapılması planlanan Mahmudiye mahallesinin sırtlarındaki ormanlık arazide ağaçlar kesilerek yol genişletilmiş, belli bir noktada tüm ağaçlar kesilip temel betonu dökülmüş durumda. Kırkpınarlılar da betonun dökülmüş olduğunu bizi kesim alanını göstermeye götürdüklerinde görüyorlar. Mahallelinin Yüce ile görüşmesinin bir etkisi olmuşa benziyor ki biz gittiğimizde alanda aktif bir çalışma sürmüyordu.

Teleferik projesinin sadece üst istasyon sahası

Kırkpınarlıların ısrarla dikkat çekmek istediği bir nokta ise, bunun yalnızca bir teleferik projesi olmadığı. Mahallenin elinden alınan alanda teleferiğin alt istasyonu yapılacağı gibi bir de yeraltı otoparkı planlanıyor. Neredeyse her yoğun yağışta sel yaşanan bu coğrafyada böyle bir projenin akla mantığa sığmadığını ve amacın turizm ile gelir sağlamak değil, şirketleri zenginleştirmek olduğunu ifade ediyor mahalleli.

Projeyi üstlenen şirket Teleferik Holding’e bağlı Sapanca Teleferik İşletmecilik A.Ş. Türkiye’nin dört bir köşesinde teleferik-sosyal tesis projeleri olan bu şirket projelerini hiç çekinmeden “en ekolojik ulaşım aracı” diyerek pazarlıyor ve sektörün yüzde 80’ine hakim olmakla övünüyor. Şirketin web sitesine girildiğinde Trabzon’da doğası mahvedilen Uzungöl’e yapılmak istenen, 2013 yılından beri gündemde olan, ihalesi şirketten şirkete geçen ve henüz yapımına başlanmayan teleferik projesinin de son sahiplerinin kendileri olduğunu görüyoruz. İktidara yakınlığı şaşırtmayan şirketin yönetim kurulu başkanı İlker Cumbul bir röportajında İstanbul Boğazı’na ve Mekke’ye teleferik yapmaya istekli olduklarını belirtiyor.

Projenin gerçekleşmesi durumunda yok olan ekosistem alt istasyon bölgesi ile sınırlı kalmayacak, yapılaşmayla Mahmudiye Tepesi de yıkıma uğrayacak

Projenin üst noktasının yapılacağı alana giderken çıktığımız Sapanca sırtlarında görüyoruz ki bir zamanlar orman olan bu yerlere aşırı lüks siteler yapılmış ve şuan hepsi bomboş duruyor. Yoğun yağış olduğu zamanlarda heyelana ve erozyon yaşanan Sapanca’nın yükseklerindeki bu yapılaşma geçtiğimiz yıllarda evlerde çatlaklar, temel kaymaları, yollarda yarıklar gibi sonuçlar doğurmuş. “Sapanca gölü manzaları” diye pazarlanan bu lüks villalar, Sapanca’nın kıyısından beton yığını gibi görünerek Kırkpınarlıların, Kurtköylülerin orman manzarasını mahvediyor ama bu ne Sapanca Belediyesi’nin ne de Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin umrunda gözükmüyor.  Zira teleferik, sosyal tesis projesinin onayını veren eski Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer zamanında bölgedeki yapılaşmayla ilgili  “O bölgede imar yüzde 20. Mesela 50 dönüm arazi alıyor. 10 villayı küme yapınca bir beton yığını şeklinde gözüküyor. Eğimi düzeltmeleri için de tıraşlama yapılması gerekiyor. O zaman da orman gidiyor algısı oluşuyor.” diyerek orman talanını haklı çıkaran sözler sarfetmiş.

Yıllar önce İstanbul’dan kaçıp Kırkpınar’a yerleşen bazı mahalle sakinleri; “Kaçtığımız ne varsa buraya getiriyorlar. Haydi biz yaşadık öldük, torunlarımız şehirden nereye kaçacak?” diye  isyan ediyor.

Kırkpınarlıların dikkat çekmek istediği bir diğer nokta ise projenin alt istasyonunun ve yeraltı otoparkının yapılmak istendiği yerin afet sonrası toplanma alanı olması. Marmara depreminden sonra mahalle sakinlerinin büyük bir kısmının 1,5 yıl boyunca burada kurulan çadırlarda kaldığını belirtiyorlar.

Afet sonrası toplanma yeri olarak ayrılan alanın eski hali
Alt istasyon olarak belirlenen aynı alanın sadece bir kısmının şu anki hali

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce’nin kendilerine söylediğine göre yakın zamanda tekrar görüşeceklerini belirten mahalle sakinleri projenin tamamen iptal edilip yaşam alanlarının eski haline bir an önce döndürülmesi konusunda ısrarcı ve o vakte kadar nöbeti terk etmeyeceklerini yineliyorlar. İhale detaylarına baktığımızda projeyi alan şirketin teleferik ve otopark kısımlarını 2020’nin Şubat ayında, mesire alanını ise Ağustos sonuna kadar tamamlanmış olması gerekiyor ki bu mümkün gözükmüyor. Bu noktada akıllara gelen ise projenin iptal edilip bir yan mahalleye yapılmaya çalışılıp çalışılmayacağı konusu. Mahalle sakinlerine göre bu proje Kırkpınar’a değil de bir sonraki mahalleye yapılsa bile Sapanca’ya trafikten ve erozyon gibi beşeri afetlerden başka bir şey getirmeyecek. Bununla birlikte ise halkın yaşam alanlarını, ormanların flora ve faunasını geri dönülemez bir şekilde yok edeceği gerçeği ortada duruyor.

Üst istasyonun daha yukarısında kalan orman alanı “inşaat sahası” olarak işaretlenmiş