(Oğuzhan Aktaş / Kocaeli Barış Gazetesi – 6.12.2019)

Dün Kocaeli/Dilovası’nda gerçekleştirilen, kimyasal atık tankı ÇED toplantısında vatandaş bu tankların ilçelerine gelmemesi için isyan etti. Zaten Türkiye’de kanser oranının en yüksek olduğu yerlerden biri olan Dilovası’na yeni bir zehirli tank gelmesini istemeyen vatandaşlar bunun için mücadelesini sürdürürken, Ankara’da temaslarda bulunan Dilovası ilçe başkanı Hamza Şayir Ankara’da yaptığı görüşmelerde Millet Bahçesi yapılması için sonuç aldığını açıkladı.

Dilovası’nda gerçekleştirilen ve bir firmanın kimyasal depolama tankı yapması için ÇED kararını içeren toplantıda Dilovası Fatih Mahallesi Muhtarı Şeref Düzgün çok önemli bir gerçeği ortaya koydu. Mahalle muhtarı Düzgün

Dilovası Fatih Mahallesi Muhtarı Şeref Düzgün, “70 haneli mahallede 14 hanenin boş olduğuna dikkat çekip sanayiye karşı olmadıklarını ancak mahallede yaşam savaşı verdiklerini söyledi. Evler ile tankların arasındaki mesafenin 10 metre olduğunu belirten Düzgün olası bir patlamada ilçenin büyük risk altında olduğunu kaydetti.”

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Dilovası’nda bulunan 207 dönümlük arazi üzerine Millet Bahçesi inşa edecek. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın belediyeye tahsis ettiği alan üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekansal Planlama Genel Müdürlüğü yaklaşık 207 dönümlük alanı Millet Bahçesi olarak projelendirdi. Yapılacak olan Millet Bahçesinin yapımını TOKİ üstlenecek. Millet Bahçesi’nde bölgenin ağaç yapısı da göz önünde bulundurularak, mesire alanı, yürüyüş yolları, çocuk eğlence bölümleri, bisiklet sürüş alanları, çeşitli aktivite kısımları ve çevre düzenlemesi gerçekleştirilecek. Bakanlık tarafından onaylanan proje, TOKİ tarafından projelendirilip ve inşa edilecek. Kısa sürede TOKİ tarafından projelendirilecek olan Millet Bahçesi için yeni yılda temel atılması planlanıyor.