(KOS Medya Çeviri/Vox – 4 Ocak 2019)

Google, Microsoft ve Amazon, dünyanın fosil yakıtlara olan bağımlılığını azaltma çabalarında çok ses çıkarıyorlar. Ancak Wall Street Journal ve Gizmodo‘nun bildirdiği gibi, bu şirketler şu anda mümkün olduğunca çok petrol ve gazı çıkarmalarına yardımcı olmak için fosil yakıt endüstrisi ile işbirliği yapıyorlar.

Petrolün bulunması ve çıkarılması her zaman zordur ve bu nedenle endüstri, tarih boyunca birkaç kez karlılığın eşiğinde tehlikeli bir şekilde hareket etti. Uzmanlar defalarca erişilebilir ve uygun fiyatlı olan fosil yakıtın tükeneceğini tahmin ettiler – ancak şimdiye kadar yanıldılar. Her şey siyah altın için en kasvetli göründüğünde bile, endüstriyi ayakta tutmak için yeni teknolojiler devreye girdi.

İlk günlerde bu teknoloji daha iyi pompa vb. gibi ekipmanlar şeklinde gelişti. Bugünün teknolojik kurtarıcısı ise yapay zeka. Sürekli kendini geliştiren bilgisayar algoritmaları, yeni rezervlerin keşfini otomatikleştirebilir ve fosil yakıt çıkarmayı kolaylaştırabilir – şimdilerde rüzgar ve güneşle rekabet etmek zorunda olan fosil yakıt şirketleri için büyük bir avantaj.

2018 yılında, petrol ve gaz endüstrileri yapay zeka için tahmini 1.75 milyar dolar harcadı – bu miktarın 2025’e kadar 4 milyar dolara çıkacağı tahmin ediliyor. Bu pastadan parça almak isteyen büyük teknoloji şirketleri, petrol şirketleri için yapay zeka geliştiriyorlar. Sürdürülebilir girişimlerini göğüslerini gere gere halka açıkladıkları halde.

(Bu konu hakkında görüşlerini dinlemek için Google, Amazon, Microsoft ve Total’e ulaşmaya çalışan ekibe geri dönüş sağlanmamış.)

Ekibin konu hakkındaki videosunu aşağıdan izleyebilirsiniz;