(Adayorum – 20 Ocak 2020)

Sakarya’da 4 Farklı Alanda Maden Arama Ruhsatı İçin İhale Yapılacak. Melen Barajı Çevresinde İçinden İsale Hattı da Geçen 20 Bin Dönüm Alanda ise Altın, Gümüş ve Uranyum Aranacak

Geyve Bölgesinde Arama Yapılacak 1.Maden Alanı

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Sakarya’da 4 farklı alanda maden arama ruhsatı vermek için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor. Maden ruhsatı verilecek alanlardan 2 tanesi Geyve  ilçesinde, 2 tanesi ise Kocaali’de bulunuyor. Geyve’de maden araması yapılacak toplam alan 2 bin dönüm olacak. Kocaali’de ise toplam 40 bin dönüm alanda maden araması yapılacak.

Kocaali Caferiye Bölgesinde Bulunan Maden Arama Alanı

ALTIN, GÜMÜŞ, URANYUM
Bakanlık, Sakarya’da 2 farklı maden grubu için arama izni verecek. Arama izinlerinden ilki Kocaali’de iki farklı bölge için verilecek. Kocaaeli ilçesinde ihale edilecek sahalarda ise 4.grup maden olarak adlandırılan mineraller aranacak. Bu maden grubu arasında Altın, Uranyum, Toryum Gümüş, Platin, Bakır, Kurşun, Çinko, Demir, gibi değerli madenlerde bulunuyor.

Kocaali Melen Barajı Yakınında Bulunan ve İçinden İsale Suyu Hattı Geçen Maden Arama Alanı

MELEN BARAJINA KOMŞU
Kocaali’de arama yapılacak olan alanlardan ilki Melen Barajı inşatına oldukça yakın bir konumda bulunuyor. 20 bin dönümlük maden arama alanı, Kocaali’nin Demiraçma ve Açmabaşı bölgeleri arasında kalıyor. Maden Arama bölgesi Gümüşoluk, Selahiye ve Çobansayvant Bölgelerini içine alıyor.

İÇİNDEN İSALE HATTI GEÇİYOR
Melen Barajına oldukça yakın olan bu maden arama bölgesinin içerisinden Melen Barajının isale suyu hattı da geçiyor. İhale edilecek olan bu sahanın izin cetvelinde, “Sahanın ortasından 11.91 ha (100 dönüm) .İçmesuyu isale hattı geçmektedir” uyarısı da yer alıyor. 

Geyve Bölgesinde Bulunan 2.Maden Arama Alanı

CAFERİYE BÖLGESİ
Kocaali’de maden araması yapılacak ikinci alan ise, Caferiye bölgesinde bulunuyor. 20 bin dönüm alanı içine alan maden arama bölgesinin bir ucu Düzce sınırında Melen Çayı’na yakın bir bölgeden başlıyor. Maden Arama Bölgesi, Caferiye TOKİ konutlarına çok yakın bir bölgeden devam edip, Selahiye’ye kadar uzanıyor. Maden arama bölgesi Karadeniz kıyısına da oldukça yakın bir sınırda bulunacak. 

DİĞER ALANLAR GEYVE’DE
Geyve ilçesinde verilecek olan ruhsat 2.Grup madenleri içeriyor. Bu maden grubu arasında Kalsit, Dolomit, Kalker, Granit, Andezit, Bazalt gibi maddeler dikkat çekiyor. Geyve’de yapılacak olan maden aramaları Kazımiye, Eskiyayla arasında yer alıyor. 

İHALE 24 ŞUBAT’TA
Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, Kocaali ve Geyve’deki 4 maden sahası için ihaleye 24 Şubat’ta çıkacak. Kocaali’de yer alan maden arama bölgeleri Ekim 2018’de daha önce de ihaleye çıkmış ancak ihalede istekli çıkmamıştı.