Okuma süresi: < 1 dakika

(Özge Bozkurt /Sakarya Yeni Haber – 23 Ocak 2020)

Sapanca Kırkpınar’da teleferik projesini istemeyen vatandaşlar, belediyenin kiraladığı ormanlık alanlara yönelik tahsisin iptal edilmesi için Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’ne başvuruda bulunmaya başladı.

Sapanca Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi’nde, Sapanca Belediyesi’nin projesi olan teleferik projesine karşı bölge halkının protestoları devam ediyor. Projenin engellenmesi için her yola başvuran vatandaşlar, son olarak Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’ne dilekçelerle başvuru yapmaya başladı. 
Vatandaşlar, proje dahilinde Sapanca Belediyesi’nin kiraladığı ormanlık alanlarla ilgili tahsislerin iptal edilmesini istedi. 
Yüzlerce vatandaşın Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü’ne göndereceği dilekçenin metni tam olarak şu şekilde: 

Müdürlüğünüz yetki sahasında olan ve Sapanca Belediyesi’nden kiralanan Mahmudiye Mahallesi İncebel A tipi Mesire Yeri (6.1ha), daha sonra belediye tarafından özel bir Firmaya günübirlik, sosyal ve sportif vb. tesislerin yapımı için 25 seneliğine kiralanmış bulunmaktadır. Ayrıca Mahmudiye Mahallesi   Sapanca Serisi 14 ve 15 nolu bölmelerde yaklaşık 20 dönüm alanda, teleferik hattı ve teleferik istasyonu için tahsis edilmiş bulunmaktadır. Elde ettiğimiz bilgilere göre aynı bölgede yaklaşık 350 dönüm orman arazisinin de A ve B tipi mesire alanı kapsamında turistik tesis olarak kullanılmak üzere özel Firmalara tahsis edilmesi planlanmıştır. Bu durumda şehirle bitişik 400 dönüm alandaki orman varlığı yok olacak ve yıkımdan kurtulan az sayıdaki ağaç da turistik tesislerin peyzaj elemanları haline dönüşecektir. Sapanca halkı olarak yöremizin en önemli değerinin doğal güzellerinden olan kaynaklandığının bilincindeyiz. Ne yazık ki Sapanca’nın turistik değeri arttıkça doğal değerleri büyük zarar görmeye başlamıştır. Geriye bugün teleferik hattı ile turistik tesislere tahsis edilen orman alanı kalmıştır. Sapanca halkı olarak, geride kalan son orman alanımızın tahrip edilmesini istemiyor, ormanlarımızın kamuya açık alanlar olarak korunmasını istiyoruz. Bu nedenle Orman Bölge Müdürlüğü’nüz tarafından turistik(günübirlik) tesis yapımı için, orman alanlarından yapılan tahsislerin ve planlamaların ivedikle iptal edilmesini talep ediyoruz. Sapanca halkı olarak bu talebimizin tarafınızca dikkate alınmasını, kamuoyu vicdanının rahatlatılmasını diler ve gereğinin yapılmasını arz ederiz.