(Haberlisin – 05.02.2020)

Sapanca İlçesine bağlı Kırkpınar Mahallesinde Kuzey Ormanları’nın 3000 ağacını katledecek ve vatandaşların tepki gösterdiği Teleferik Projesi, ‘Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği’ gerekçesiyle mahkemece yürütmeyi durdurma kararı verdi!

Kırkpınar’da yapımına başlanılan ve hem bölgede yaşayan vatandaşların hem de doğaseverlerin büyük tepkisini çeken Teleferik Projesi yapımı için şirket çalışmaya başlamadan önce bölgedeki yeşil alanda eylem yapan vatandaşlar polis muhalefetiyle alandan çıkartılmış hatta olaylar sırasında aralarında polislerinde olduğu çok sayıda kişi yaralanmıştı. Bölge halkı daha sonra yaşananları sosyal medya hesaplarından paylaşmıştı. Bölgede yaşanan ağaç katliamı sonrası siyasiler bölgeye gelmiş ancak firma çalışmalarına devam etmişti.

BEKLENEN KARAR ÇIKTI!

Konuyla ilgili olarak bölge halkının devam ettirdiği yasal süreçte beklenen karar nihayet mahkemece verildi. Sakarya 2. İdare Mahkemesine görülen duruşma sonrasında mahkeme heyeti; ‘Telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurabileceği’ gerekçesiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi. Doğa katliamının yaşandığı inşaat alanında bu kararla birlikte çalışmalar durdurulacak. Öte yandan mahkemece alınan kararın Sapanca Belediye Başkanlığına bildirileceği öğrenildi.