(Sakarya Yeni Haber – 13.02.2020)

Sakarya Pamukova’da açılacak olan taş ocağı için alınan “ÇED gerekli değildir” kararını mahkeme iptal etti.

Pamukova Ağaççılar Mahallesi’nde açılacak olan taş ocağı için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından “ÇED gerekli değildir” kararı alınmıştı. Bölge halkı mahallelerinde taş ocağı açılmasına ve bu kararın alınmasına tepki göstermişti.

Çevre ve Şahircilik İl Müdürlüğü’nün almış olduğu karar sonrası Pamukova Belediyesi mahkemeye başvurarak karara karşı çıktı.

Sakarya 2. İdare Mahkemesi’nde görülen davada mahkeme heyeti “ÇED gerekli değildir ” kararının iptaline karar verdi.

BÖLGE HALKI TEDİRGİN: “YA ÇEVREYE ZARAR VERİRSE”

Pamukova Belediyesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne 17 Nisan 2019 tarih ve 67959542-155-55/713 sayılı yazıyla, ” Taş ocağının Çevreye zarar verip, ekolojik dengeyi bozacağı, çevre ve toplum sağlığına zarar vereceğini ” değerlendirerek tesisin açılmasının uygun görülmediği görüşünü bildirdi.

Pamukova’da yapılması planlanan taş ocağının oldukça merkezi bir konumda olduğu; Pamukova ilçe merkezine 4 km, Karapınar’a 2.5 km, Ağaçcılar’a 720 m, Eskiyayla-Ağaçcılar yoluna 400 metre mesafeleri tespit edilmişti.

Pamukova’da yapılması planlanan taş ocağı için, Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Orman Bölge Müdürlüğü, Sakarya Üniversitesi olumlu rapor vermiş ardından ÇED gerekli değildir kararı çıkmıştı.