Meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, çevre örgütleri, siyasi partiler, İBB ve yurttaşların ardından 14 Baro da bir araya gelerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na karşı dava açtı.

Kanal İstanbul projesine ilişkin ‘Çevresel Etki Değerlendirme Olumlu’ kararının iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle Çevre ve Şehircilik Bakanlığı aleyhine dava açmak için verilen süre doldu. Bu süre zarfında projeye karşı çıkan meslek odaları, barolar, siyasi partiler ve yurttaşlar İdare Mahkemeleri’ne başvurdu.

Birçok ekoloji örgütü de vekaletler aracılığıyla birleşerek Kanal İstanbul’a karşı itirazlarını mahkeme yoluyla dile getirdi. 14 kurumun yanı sıra 203 yurttaşın yer aldığı davadaki kurumların isimleri ise şu şekilde:

Ekoloji Kolektifi Derneği, Ege Çevre Kültür Platformu Derneği (EGEÇEP), Doğa Derneği, Yeşil Artvin Derneği, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği, Mersin Çevre Dostları Derneği, Çevre ve Tüketici Koruma Derneği, Antakya Çevre Koruma Derneği, İskenderun Çevre Koruma Derneği, Tarsus Çevre Koruma Kültür Ve Sanat Merkezi Derneği, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası, Saray Doğayı Koruma Derneği, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi, Kuzey Ormanları Savunması.

14 barodan toplu dava

Dava açma işlemlerinin son günü olan 17 Şubat’ta 14 Baro birlikte ÇED kararına karşı dava açtıklarını duyurdu. Barolar arasında; Ankara, Adana, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bursa, Gaziantep, Hatay, İzmir, Kırklareli, Mersin, Şanlıurfa ve Yalova Baroları yer aldı.

Kaynak: Yeşil Gazete