Yenişehir ilçesi Kirazlıyayla köyü çevresinde ocak işleten Meyra Madencilik, köylülerin karşı çıkmasına rağmen maden sahasını büyütmek için ve atık barajı yapmak için ormanda ağaç kesimine başladı, köylüler kesimi engellemeye çalışıyor.

Ağaç kesimini engellemeye çalışan köy sakinleri, sonucu ne olursa olsun maden ocağına izin vermeyeceklerini belirttiler.

Köylüler: “Bu maden ocağını köyümüze istemiyoruz. Daha önce olduğu gibi şimdi yine ağaç kesmeye başladılar. Dünya koronavirüs belasının altında ezilirken maden yetkililerinin tesisi yapmak için ağaç kesmelerini kabul etmiyoruz. Kasap et derdinde koyun can derdinde. Ne pahasına olursa olsun buna izin vermeyeceğiz. Bu köy bizim ve köyümüzün zehirlenmesine izin vermeyeceğiz” dediler.

Yenişehir Kaymakamı Kirazlıyayla köyüne giderek vatandaşları sükunete davet etti. Köylüler Kaymakam Suat Seyitoğlu’nun koronavinüs nedeniyle çalışmayı durduracaklarını söylediğini ve bir an önce bölge idare mahkemesine yürütmeyi durdurma kararı aldırmalarını istediğini belirttiler.

Maden firmasının köy mezarlığının etrafını çevirmek için köye yolladığı demir kamyonunu da köy halkı geri göndererek: “Bizim maden firmasının yapacağı hiçbir şeye ihtilacımız yok. Mezarlığımız yıllardan bu yana böyleydi yine böyle kalabilir. Yeter ki atalarımızın mezarlarına maden firması göz dikmesin. Biz onlardan hiçbir şey istemiyoruz. Köyümüzü terk etsinler yeter bize” dediler.

Ocak ayında köylülerin protestolarını engellemek ve de onları korkutmak için noter aracılığı ile 22 kişiye ihtarname gönderen Meyra Madencilik’e karşı halk bugün de büyük bir dayanışma ile geri adım atmayacağını gösterdi.

Kaynak: KOS Medya