Rant kanalı projesi ile yok edilecek kuzey köylerinden biri olan Yeniköy’de, köylülerin talebi üzerine bölgeye giderek 1/5000 ve 1/1000 ölçekli planlar hakkında bilgi aktarmak isteyen KOS aktivistlerine kolluk kuvvetleri engel çıkardı.

Gerçekleştiği takdirde geri dönüşü olmayan ve çok boyutlu yıkımlara neden olacak kanal projesinden 1. derecede etkilenecek yerlerden biri de Yeniköy. Fakat köy halkı neyle karşılaşacağından habersiz olduğu gibi, yaşadıkları yere ne olacağı konusunda şu güne kadar yetkililerden kendilerine herhangi bir açıklama da yapılmadı. Bilgi almak istedikleri yönündeki talep üzerine KOS aktivistleri ve şehir plancıları gönüllü olmuş, köylülerin belirlediği tarih ve saatte aktarım yapmak üzere yola çıkmışlardı.

Kanal planları askıda

Proje alanını kapsayan, “İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” değişikliği ile buna uygun olarak hazırlanan imar planlarının 7 etabından 3’ü onaylanmıştı. Aynı zamanda proje kapsamında planlanan bölgenin ilk 3 etabının 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı 02.07.2020 tarihinde onaylanmış ve askıya çıkmıştı.

Projeye göre 1. etaba ilişkin küçük ölçekli imar planları Dursunköy Mahallesi’nin bittiği noktada başlıyor, kuzeyde Karadeniz’e kadar ulaşıyor. Arnavutköy, Baklalı, Boyalık, Tayakadın, Yeniköy ve Yassıören köylerini kapsayan planlama alanının toplam büyüklüğü 3982.60 hektar. Projenin 2. etap planları ise; Dursunköy, Çilingir, Baklalı, Yassıören, Boyalık, Tayakadın, Haraççı, Hadımköy ve Fatih olmak üzere 9 köyü, projenin 3. Etabı ise; Başakşehir ve Arnavutköy bölümlerini kapsıyor.

Bilgi alma hakkı engelleniyor

Köylülerden birinin özel mülkü olan ve pandemi koşulları gözetilerek düzenlenen bahçede bir araya gelerek plan bilgilerini paylaşmak üzere köye giriş yapan aktivistler her 20 metrede konuşlanan jandarma birlikleri ile karşılaştılar. Ayrıca toplanma noktası olarak belirlenen haneye yaklaştıklarında etrafının abluka altına alındığı görüldü. Toplanma noktasına vardıklarında evin bahçesine sokulmayarak ‘toplantı yapmaları halinde haklarında cezai işlem yapılması’ tehditleri ile engellendiler.

Klişe iftiralara devam

Öte yandan alanda bulunan ve il jandarma, ilçe jandarma ile sivil polislerden oluşan kalabalık, karalayıcı ifadelerle ve terörist yakıştırmalarıyla algı yaratarak köylülerle talana karşı mücadele edenler arasına bir başka set çekmeye çalıştı.

Alandan ayrılmak zorunda bırakılan KOS gönüllüsü grup bilgilendirme toplantısını gelebilen yurttaşlarla başka bir noktada gerçekleştirebildi.