Kuzey Ormanlarının, Kuzey Marmara Otoyolu ile koparılan parçalarından biri daha imara açıldı. Çekmeköy Taşdelen mevkiinde askeri alan iken TOKİ’ye devredilen Kuzey Ormanları parçası bugünlerde “Sağlık Ev” olarak lanse edilerek satışa çıkarıldı. Firma tarafından yapılan reklamlarda “sağlıklı ev nasıl olur?” sorusunun cevabı “Orman içindedir” olarak veriliyor.

“Askeri alanlar yeşil kalacak” açıklanmalarına karşın ormana dönüştürülmesi gereken askeri alanlar imara açılmaya devam ediyor. Çekmeköy’de, orman bitişiğinde askeri alan TOKİ’ye eliyle imara açıldı. İmar planları mahkeme kararı ile iptal edilmesine karşın Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yeniden onaylanarak inşaata devam edildi.

TOKİ ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı eliyle imara açılan alanda inşaata başlanan projenin reklamlarında, projenin orman içinde olduğu vurgulanıyor. “Ormanın tedavi edici etkilerini” web sitesinin girişine koyan firma, “bir ormanın içinde yer alan ve Türkiye’de bir başka örneği uzun süre gelemeyecek nitelikte bir proje” olarak projeyi tanıtıyor. Kuzey Ormanları ekosistemini bölen Kuzey Marmara Otoyoluna yakınlık da firmanın öne çıkardığı diğer unsur oldu.

Askeri alan olarak orman alanı ile bütünleşen alandaki tahribat hava fotoğraflarından görülüyor.

Haziran 2018 uydu görüntüsü
Haziran 2018 uydu görüntüsü
Haziran 2020 uydu görüntüsü

İstanbul’daki orman alanları çevresindeki askeri alanların toplam miktarı 157 milyon metrekare. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından gündeme gelen askeri alanların imara açılmayacağı ifade edilmişti. Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu konuda kesin bir talimatı olduğunu ifade ederek “hepsi yeşil alan olacak” demişti.

Çekmeköy Taşdelen mevkiinde imara açılan askeri alan, Milli Savunma Bakanlığı ile TOKİ arasında yapılan protokol ile TOKİ’ye devredilmişti. Protokole göre Kuzey Ormanlarının devamı niteliğindeki alanın TOKİ’ye devri karşılığı 9 askeri hastane yenilenecek. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından askeri hastaneler kapatılarak Sağlık Bakanlığı’na devredilmişti.

Kaynak: İstanbul İli Çekmeköy İlçesi Taşdelen Mahallesi 558, 559 ve 560 Ada Muhtelif Parseller ve Bir Kısım Tescil Harici Alanlara İlişkin Uygulama İmar Planı Raporu (s-4)