Pınarhisar ilçesine bağlı Erenler Köyü’ne yapılması planlanan yeni taş ocağına karşı köylülerin direniş kararlılığı sürüyor. Erenler Köyü’ne kurulması planlanan taş ve kalker ocağı ile ilgili açılan davanın bilirkişi incelemesi taş ve kalker ocağı kurulması planlanan alanda yapıldı.

Pınarhisar ilçesine bağlı Erenler Köyü’ne yapılması planlanan yeni taş ocağına karşı köylülerin direniş kararlılığı sürüyor. Erenler Köyü’ne kurulması planlanan taş ve kalker ocağı ile ilgili açılan davanın bilirkişi incelemesi taş ve kalker ocağı kurulması planlanan alanda yapıldı. İncelemeye Mahkeme Heyeti, bilirkişiler, Erenler Köyü Muhtarı Metin Tunbar, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Kırklareli İl Genel Meclis Başkanı Aydın Karakoç ve İl Genel Meclis Üyesi Abdullah Mutluer, CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Burak Akdeniz ve ilçe teşkilatı, Çevre Köy Muhtarları, çeşitli STK’lar ve Erenler köylüleri katıldı. İnceleme sırasında Erenler köylüleri köydeki toprakların taş ocaklarına verilmesini istemediklerini hatta var olan tüm ocakların kapatılmasını istediler “Topraklarımıza kimse dokunmasın, biz burada yaşıyoruz” dediler.

Erenler Köyü Muhtarı Metin Tunbar mahkeme heyetine ve bilirkişilere hitaben yaptığı konuşmada; “Köyün girişinde bir maden ocağı var, bulunduğumuz yerde bir maden ocağı var ve bir çok taş ocağı var. Bizim köyümüzün alanı zaten ufak. Hayvancılık yapıyoruz, çiftçilik yapıyoruz. Geldiğiniz yolda gördünüz ağaçların üzeri toz ile kaplı bembeyaz. Bunlar kuruyorlar. Bu ağaçların yok olmasını herkes göz ardı ediyor. Şimdi burada biz raporumuzu aldık diyorlar. Bu raporu imzalayanlar masa başında hiçbir şeyden haberleri yokken imzaları atıyorlar. Buraya gelip de bu alanı kontrol etmiyorlar. Bize diyorlar ki “Biz tozdan sorumluyuz, her şeyden sorumluyuz”. Herkes aynı şeyi yapıyor. Sonra zararlarını biz görüyoruz. Bizim burada ocaklara ihtiyaç yok. Köyün etrafında zaten 4- 5 ocak var. Bizlere bir şey soran yok” dedi.

Köylüye destek vermek için Erenler Köyüne gelen Cumhuriyet Halk Partisi Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu yaptığı açıklamada; “Havamızdan, suyumuzdan, topraklarımızdan çekin ellerinizi. Pınarhisar Erenler köyümüzde yapılması planlanan taş ve kalker ocaklarına karşı köy halkımızla bir arada sonuna kadar mücadele edeceğiz” dedi.

Gündoğdu açıklamasında; “Kırklareli’de sular ciddi anlamda azaldı. Buraları da yeraltı sularının beslenme alanlarından. Dolayısıyla bunların burada zarar göreceğini hepimiz biliyoruz. Ve yine yapılan kalker ocaklarının, taş ocaklarının sadece bitki örtüsüne değil, insan sağlığına nasıl zarar verdiği gün gibi aşikar. Raporlarda bir takım şeyler düzenlenmiş olabilir. Raporların hepsinin suni bir şekilde bakıldığını da görüyoruz. Bir takım şeyler sadece para kazanmak amaçlı yapılmaz. Her şeyden önce insan sağlığına bakmak lazım” cümlelerini kullandı.

Mahkeme heyeti ve bilirkişiler yapılan incelemenin, davalı ve davacı taraflarını dinlemelerinin ardından Erenler Köyü’nden ayrıldılar.

(Gülcan Kutlu – Pınarhisar Gazetesi)