8.Küresel İklim Grevi’nde Kuzey Ormanları Savunması olarak birçok ekoloji ve çevre örgütüyle birlikte genç iklim aktivistlerinin yanında durarak Kuzey Ormanları için. Akbelen için, İkizköy için, Yeryüzü için, İklim için gençlerin taleplerini karar vericilere duyurmak üzere meydanlarda bir araya geldik.

İsveçli Greate Thunberg isimli genç öğrencinin başlattığı başlattığı İklim Grevinin 8.’si 24 Eylül Cuma 2021 tarihinde İstanbul’da Roots & Shoots Türkiye, Fridays for Future Türkiye, Youth for Climate Türkiye, Bilim Virüsü İklim Öncüleri, Genç TEMA Gönüllüleri’nin başlattığı kampanya çağrısı ile duyuruldu.

24 Eylül sabahı saat 14.00’te Fenerbahçe Kalamış Parkı’nda vegan piknik ve ardından forumla başlayan etkinlik pankart yapımıyla devam etti. COP26 öncesi bir araya gelen gençler dövizlerde, pankartlarda ‘İklimi Değil Sistemi Değiştir’, ‘Hedef 1.5’, ‘Şimdi Değilse Ne Zaman’, ‘İklim İçin Birleş’ gibi çeşitli mesajlar verdiler. Ardından Kadıköy Rıhtım’a geçen iklim aktivistleri saat 17.00’de “iklim acil durumu ilan edilsin” kampanyasında taleplerini basın bildirisini okuyarak yinelediler:

İklim acil durumuna yönelik TBMM ve tüm bakanlıklar ortak hareket ederek iklim acil durumu ilan etsin, hukuki düzenlemeler yapsın. Başta büyükşehir belediyeleri olmak üzere, tüm belediyeler belediye meclislerinde iklim acil durumu ilan edilmesine karar versin. Sivil toplum kuruluşları ve bilim insanlarının davet edileceği bir iklim krizi bilim kurulu kurulsun. İklim krizi bilim kurulunun ana hedefi karbonsuz düzene geçiş ve sıfır karbon yol haritasını hazırlamak olarak belirlensin.

Yapılan basın açıklaması sonrasında, pankartlara eşlik eden kaplumbağa, dinozor ve panda kostümlü gençler ile “kömürün, doğal gazın yerin altında bırakılması gerektiği, yenilenebilir enerjinin yeteceği vurgulandı ve “iklim için ses çıkar” sloganları atıldı.

Ülkeler, gezegeni 6. Yok Oluşa sürükleyecek İklim Krizini durdurmayı, bu yüzden 1.5 hedefini tutturmak için 2030’a kadar net sıfır karbon emisyonu taahhüdünü sağlamalıdır ve iklim acil durumunu ilan etmelidir.

Rıhtımda okunan basın bildirisi akabinde Kadıköy Hasanpaşa Gazhane Kültür Merkezi’ne doğru yürüyüş gerçekleştirildi. 6. Yok Oluşa ve türlerin nesillerinin çok büyük risk altında olduğuna dikkat çekmek isteyen gençler Gazhane’de gösterilerini ve konuşmalarını sürdürdü.

Nihayetinde gençler tarafından gerçekleştirilen forum ve konserlerin eşliğinde süren eylemlerle 8.Küresel İklim Grevi‘nin sonuna gelindi. Gençlerin, bugünün ortakları olarak gelecekleri için daha fazla söz almaları gerekiyor. Gezegenimiz için, türlerin yaşamları için ortaya atılan bu talepleri görmezden gelemeyiz.